שאלות ותשובות נפוצות
בואו לקבל תשובות לשאלות נפוצות שאנו נשאלים באופן שגרתי. אם ישנם שאלות נוספות שברצונכם לשאול ולקבל תשובות, אנא שילחו אותן דרך דף יצירת הקשר שלנו.

אל דף השאלות הנפוצות
בפורום השאלות והתשובות, נענה על כל השאלות בהם מרכז בריאות רפאל עוסק.

אל דף הפורומים

קרניו-סקראל

אתה נמצא ב: דף הבית » תחומי טיפול » התמחויות » קרניו-סקראל

קרניו - סקראל - רפואה משלימהקרניו סקראל היא שיטת אבחון וטיפול במערכת העצבים המרכזית ורקמות החיבור בגוף


מערכת העצבים המרכזית נמצאת בציר בין עצמות הגולגולת, (Cranium)  דרך חוליות עמוד השדרה ועד לעצם העצה (Sacrum) ומכן גם נגזר שמה של שיטת הטיפול  Cranio-Sacral .
 

מקורות השיטה

השיטה פותחה ע"י אוסטיאופט בשם סתרלנד בסוף המאה ה- 19 ושוכללה במאה ה-20 ע"י אוסטיאופט בשם אפלג'ר, שגם נתן לה את שמה. רקמות החיבור נמצאות בכל מקום בגופנו, בין עצמות הגולגולת, המוח, חוט השדרה וכל איבר אחר בגופנו. תפקידן הוא לעטוף ולבודד ולאפשר תפקוד ותנועה חופשית ומצד שני לחבר את כל האברים לגוף.

 

בתוך מכלול זה נמצא נוזל המוח השידרתי (CSF). נוזל זה קרוי במקורות שונים "נוזל החיים" או "תמצית החיים". הוא מאפשר את התנועה החופשית והתקינה במערכת העצבים המרכזית ורקמות החיבור. לתנועתו יש קצב וטווח קבוע שנקרא הקצב הקרניאלי. כל פגיעה חסימה וחוסר איזון במערכת זו יביא לשינויים במצב התקין של הקצב הקרניאלי ויעורר היווצרותם של כאבים ומחלות.

 

פגיעה, חסימה וחוסר איזון יכולים להיגרם ע"י טראומה גופנית, טראומה נפשית, מתח, עייפות מצטברת, טראומות לידה ועוד. את הקצב הקרניאלי, הטווח, העוצמה, הסימטריות, ואיכות התנועה ניתן להרגיש בציר התנועה המרכזי בין עצמות הגולגולת ועצם העצה ובכל מקום בו מצויות רקמות חיבור, כלומר בכל מקום גוף. המטפל חש את הקצב הקרניאלי ובמקומות שבהם קיימים שינויים הוא יודע לסייע בידי נוזל המוח השידרתי ולהביא את המקום לאיזון ותיקון על ידי לחץ ידני עדין.