שאלות ותשובות נפוצות
בואו לקבל תשובות לשאלות נפוצות שאנו נשאלים באופן שגרתי. אם ישנם שאלות נוספות שברצונכם לשאול ולקבל תשובות, אנא שילחו אותן דרך דף יצירת הקשר שלנו.

אל דף השאלות הנפוצות
בפורום השאלות והתשובות, נענה על כל השאלות בהם מרכז בריאות רפאל עוסק.

אל דף הפורומים

עמוד השדרה

אתה נמצא ב: דף הבית » תחומי טיפול » התמחויות » עמוד השדרה

עמוד שדרה, כאבי גב - מרכז רפאל 

עמוד השדרה, הינו מבנה גמיש של חוליות, היוצא מבסיס הגולגולת ומגיע עד לגב התחתון. הוא מכיל בתוכו את חוט השדרה ומשמש לו להגנה; חוט השדרה הוא החלק של  מערכת העצבים המרכזית שעובר בתעלה המרכזית של עמוד השדרה.

 

הוא מורכב מתאי עצב וצרורות עצבים המחברים את כל חלקי הגוף עם המוח. שכבת חוט השדרה עשויה חומר אפור שמוקף בחומר לבן. הוא עטוף בשלושת השכבות של קרומי המוח, ויורד מן המוח המוארך בגולגולת עד לגובה החוליה המותנית השניה. מחוט השדרה יוצאים 13 זוגות של עצבי השדרה, אל כל חלקי הגוף.

לכל עצב יש שני שורשים:

שורש קדמי - שנושא סיבי עצב מוטורי -עצב שנושא אותות ממערכת העצבים המרכזית וגורם לפעילות של שריר או בלוטה.
שורש אחורי - שנושא סיבי עצב תחושתי, עצב שנושא מידע לגבי תחושות גופניות אל מערכת העצבים המרכזית. עצבים תחושתיים שונים מעבירים מידע לגבי כאב, מגע, מידת החום, טעם וכיו"ב.

עם יציאת השורשים מחוט השדרה הם מתאחדים ויוצרים עצב שדרה מעורב מכל צד של חוט השדרה. עמוד השדרה מחובר עם הגולגולת, הצלעות ואגן הירכיים ומשמש מאחז לשרירי הגב. עמוד השדרה עשוי מחוליות עצם אינדיווידואליות המחוברות על-ידי דיסקים בין-חולייתיים עשויים סחוס סיבי ומוחזקות יחד על-ידי רצועות.

עמוד השדרה מכיל 42 חוליות:7 צוואריות, 21 של הגוף האמצעי, 5 מותניות, 5 של העצה ו-4 של העוקץ.